ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ №1 «Загальна нозологія»
1. Предмет і завдання патологічної фізіології, зв'язок з іншими науками, значення для клініки. Виникнення патологічної фізіології як навчальної дисципліни (В.В.Пашутін).
2. Методи патологічної фізіології. Експеримент, його значення для розв'язання фундаментальних проблем медицини. Види експерименту. Основні етапи проведення експериментальних досліджень.
3. Українська патофізіологічна школа. Внесок О.О.Богомольця у розвиток вітчизняної науки загалом і патологічної фізіології зокрема.
4. Основні напрями розвитку вчення про хворобу: гуморальний (Гіппократ), солідарний (Демокріт), целюлярний (Р.Вірхов). Розвиток зазначених напрямів на сучасному етапі.
5. Основні поняття загальної нозології: здоров'я, норма, хвороба.
6. Основні поняття загальної нозології: патологічний процес, патологічний стан, патологічна реакція. Типові патологічні процеси. Принципи класифікації хвороб.
7. Визначення поняття "етіологія". Роль причин та умов у виникненні хвороб. Основні напрями вчення про етіологію: монокаузалізм, кондиціоналізм, конституціоналізм, психосоматична концепція.
8. Класифікація етіологічних факторів. Поняття про фактори ризику. Вплив соціальних чинників на виникнення хвороб. "Хвороби цивілізації ". Показати на прикладі атеросклерозу.
9. Визначення поняття "патогенез". Руйнівні та пристосувальні явища в патогенезі (на прикладі крововтрати). Значення місцевого та загального в патогенезі (на прикладі запалення).
10. Причиново-наслідкові зв'язки в патогенезі, їх варіанти. Роль "circulus vitiosus" у патогенезі (на прикладах пошкодження клітини, шоку). Специфічні та неспецифічні механізми розвитку хвороб.
11. Загальна дія високої температури на організм. Захисні компенсаторні реакції і власне патологічні зміни в організмі при гіпертермії.
12. Місцева дія високої температури на організм. Опікова хвороба, її стадії.
13. Патогенна дія низької температури на організм. Захисні компенсаторні реакції і власне патологічні зміни в організмі при гіпотермії.
14. Види іонізуючого випромінювання та їх патогенна дія. Сутність прямого і непрямого впливу радіації на клітини.
15. Форми і стадії гострої променевої хвороби. Патогенез основних її синдромів.
16. Патогенні фактори, що діють на організм в умовах високого атмосферного тиску. Хвороба декомпресії, патогенез. Вибухова декомпресія.
17. Фактори, що визначають патогенну дію електричного струму на організм. Можливі причини смерті при ураженні електричним струмом.
18. Патогенна дія на організм інфрачервоного і ультрафіолетового випромінювання. Поняття про фотосенсибілізацію.
19. Спадкові і вроджені хвороби, визначення понять. Сутність мутацій, їхні причини та наслідки. Механізми репарації ДНК.
20. Моно- та полігенні спадкові хвороби. Типи спадкування, навести приклади. Методи вивчення спадкових хвороб.
21. Сутність хромосомних і геномних мутацій. Хромосомні хвороби, їх характеристика.
22. Поняття про конституцію. Її роль у патології. Класифікація типів конституції за Гіппократом, Сіго, Кречмером, Павловим, Богомольцем.
23. Старіння. Структурні, функціональні та біохімічні прояви старіння.
24. Основні закономірності процесу старіння. Сутність сучасних теорій старіння.
25. Поняття про реактивність. Види реактивності, фактори, що впливають на неї.
26. Поняття про резистентність. Сутність пасивної і активної резистентності. Механізми неспецифічної резистентності, що забезпечують стійкість організму до дії інфекційних агентів.
27. Роль фізіологічної системи сполучної тканини в резистентності організму до дії патогенних агентів (О.Богомолець). Біологічні бар'єри, їх класифікація.
28. Фагоцитоз: стадії та механізми кожної з них. Екзо- та ендогенні хемотаксини.
29. Засоби знищення бактерій фагоцитами. Порушення фагоцитозу: причини, механізми, наслідки.
30. Імунологічна реактивність: гуморальні та клітинні механізми. Види порушень.
31. Первинні імунодефіцити: класифікація, причини і механізми розвитку.
32. Вторинні імунодефіцити: причини, механізми розвитку. Патогенез основних клінічних проявів порушень В- і Т-систем лімфоцитів.
33. Синдром набутого імунодефіциту (СНІД): етіологія, механізми імунологічної недостатності, наслідки.
34. Алергія: визначення поняття, принципи класифікації. Класифікація алергічних реакцій за Кумбсом і Джеллом.
35. Етіологія алергії. Класифікація алергенів. Стадії алергічних реакцій, їхня сутність.
36. Алергічні реакції I типу (анафілактичні): експериментальні моделі, основні клінічні форми, характеристика першої стадії.
37. Алергічні реакції I типу (анафілактичні): характеристика другої стадії. Роль тканинних базофілів.
38. Місцеві і загальні прояви анафілактичних реакцій. Патогенез анафілактичного шоку.
39. Алергічні реакції II типу (цитотоксичні): експериментальне моделювання, основні клінічні форми, характеристика стадій. Механізми цитолізу. Гемотрансфузійний шок.
40. Алергічні реакції III типу (імунокомплексні): відтворення в експерименті, основні клінічні форми, характеристика стадій. Патогенна дія імунних комплексів. Сироваткова хвороба.
41. Алергічні реакції IV типу (гіперчутливість сповільненого типу): основні клінічні форми, характеристика стадій. Роль лімфокінів. Реакція відторгнення трансплантату.
42. Аутоалергічні хвороби. Причини та механізми розвитку. Патогенетичні засади попередження та лікування алергії. Десенсибілізація.
Останнє оновлення (Четвер, 21 вересня 2017, 08:27)