Засідання сумського осередку товариства патофізіологів

У травні відбулось засідання Сумського осередку товариства патофізіологів, в якому прийняли участь викладачі кафедри: проф. Вікторія ГАРБУЗОВА, доц. Ольга ОБУХОВА, доц. Антоніна БЄСЄДІНА, доц. Марина ДЕМЕНКО, асистент Тетяна ОЛЕШКО, асистент Зоя ЛЕВЧЕНКО, асистент Єлизавета СТРОЙ, асистент Микола КИРИЧЕНКО. Професорка Вікторія ГАРБУЗОВА розповіла про основні напрями наукової роботи товариства. Наукова діяльність Сумського обласного товариства патофізіологів ведеться в двох напрямах. І. Експериментальний напрям досліджень: вивчення механізмів дистрофічно-склеротичних змін і кальцифікації артеріальних та венозних судин. У рамках цього напряму вивчаються такі проблеми:
  1. Енергетичний обмін у кровоносних судинах в умовах норми і патології
  2. Патофізіологія венозних судин
  3. Патогенез артеріосклерозу Менкеберга
  4. Механізми D-гіпервітамінозних уражень кровоносних судин
ІІ. Молекулярно-генетичний напрям: вивчення ролі алельного поліморфізму генів у розвитку патологічних процесів і хвороб. Дослідження виконується на базі наукової лабораторії молекулярно-генетичних досліджень СумДУ. У рамках цього напряму вивчаються такі питання:
  1. Роль поліморфізму “генів фосфорно-кальцієвого обміну” у розвитку гострого коронарного синдрому, ішемічного інсульту, артеріосклерозу Менкеберга, ускладнень цукрового діабету
  2. Зв’язок поліморфізму “генів ендотеліальної дисфункції” з розвитком поширених серцево-судинних недуг, хвороб обміну речовин і пухлинного процесу
  3. Вплив поліморфізму генів цитокінів, клітинних рецепторів і внутрішньоклітинних посередників на перебіг і результати лікування поширених хвороб людини.
  4. Роль поліморфізму генів довгих некодуючих РНК у патогенезі онкологічних процесів (рак нирки, рак сечового міхура, рак простати).
Наукова лабораторія молекулярно-генетичних досліджень забезпечує виконання широкого спектру геномних методик: аналіз експресії генів, мікроРНК, некодуючих РНК, SNP-генотипування, дослідження варіацій числа копій генів, детекція мутацій, метилювання ДНК, аналіз ферментів метаболізму лікарських засобів і експресії білків, а також метод полімеразної ланцюгової реакції з наступним аналізом довжини рестрикційних фрагментів (PCR-RFLP). На базі наукової лабораторії молекулярно-генетичних досліджень постійно виконуються науково-дослідні теми. Члени товариства обговорили формат участі у  ІХ Національному конгресі наукового товариства патофізіологів України який відбудеться 3-5 жовтня 2024 року на базі Івано-Франківського національного медичного університету. Патологічна фізіологія є основою медицини. І не може бути фахового лікаря без глибоких знань патогенезу захворювань. Тому важко переоцінити значення цієї науки.