У жовтні-місяці цього року на базі Національного фармацевтичного університету (м. Харків) пройшов VII Національний конгрес патофізіологів України з міжнародною участю «Патофізіологія і фармація: шляхи інтеграції», присвячений пам’яті академіка НАН України Олексія Олексійовича Мойбенка, який протягом 23 років очолював Наукове товариство патофізіологів України.
У роботі Конгресу взяли участь 250 учасників з 13 областей України. Сумщину представляли науковці кафедри фізіології і патофізіології з курсом медичної біології СумДУ: завідувач кафедри проф. О. В. Атаман, доц. О. А. Обухова, аспіранти Є. І. Дубовик, Т. Б. Олешко та І. В. Марченко.
Наукові здобутки сумських патофізіологів було представлено на двох симпозіумах у доповідях:
- Гарбузова В. Ю., Атаман О. В. “Роль поліморфізму генів ектопічної кальцифікації у патогенезі склеротичних уражень артерій та їх ускладнень”;
- Олешко Т. Б., Свириденко Д. Ю., Гарбузова В. Ю. “Асоціація Lys198Asn поліморфних варіантів гена ендотеліну-1 (END-1) з деякими факторами ризику ішемічного атеротромботичного інсульту”;
- Дубовик Є. І., Гарбузова В. Ю., Атаман О. В. “Зв’язок однонуклеотидного поліморфізму генів циклу вітаміну К з ішемічним атеротромботичним інсультом”.
Крім того, на постерній сесії було оприлюднено роботу Марченко І. В., Удовиченко Б. Я. і Гарбузової В. Ю. “Асоціація K121Q поліморфізму гена ектонуклеотид пірофосфатази / фосфодіестерази 1 (ENPP1) у пацієнтів з цукровим діабетом 2-го типу в осіб з нормальним і підвищеним артеріальним тиском”.
У рамках Конгресу проведено круглий стіл з проблем викладання патологічної фізіології. Предметом обговорення став конфлікт інтересів в оцінюванні знань студентів, проведення вільних лекцій з найактуальніших проблем патофізіологічної науки, впровадження і перспективи дистанційного вивчення навчальної дисципліни. З доповіддю “Оцінювання знань студентів як критична ланка навчального процесу і ключова проблема якості освіти” виступив О.В.Атаман.
На окремому пленарному засіданні було заслухано звіти Правління і Ревізійної комісії Наукового товариства патофізіологів України (НТПУ). Дискусію з цього питання порядку денного започаткував О. В. Атаман своїм виступом “Вітчизняна патофізіологія: сучасні виклики і неясні перспективи”.
Відбулися вибори керівних органів НТПУ. Президентом товариства таємним голосуванням обрано директора Українського науково-дослідного інституту медицини транспорту проф. А. І. Гоженка. Віце-президентами стали: з навчальної роботи – завідувач кафедри фізіології і патофізіології з курсом медичної біології Сумського державного університету проф. О. В. Атаман; з міжнародної діяльності – завідувач кафедри патологічної фізіології Національного фармацевтичного університету проф. Н. М. Кононенко; з наукової роботи – завідувач відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології ім. О. О. Богомольця НАНУ проф. В. Є. Досенко.
Докладну інформацію про роботу Конгресу та його матеріали можна отримати за такими посиланнями: