22 березня 2018 року виповнилося 110 років з дня народження відомого представника української патофізіологічної школи, члена-кореспондента Академії медичних наук СРСР Миколи Никифоровича Зайка, на честь якого кафедра фізіології і патофізіології СумДУ проводить щорічні Наукові читання.
Цього року чергові XI Наукові читання пройшли в рамках Тижня кафедри – низки заходів, присвячених 25-ій річниці з часу створення кафедри фізіології і патофізіології СумДУ.
Урочисте засідання, у якому взяли участь представники адміністрації, викладачі, аспіранти, студенти медичного інституту, а також гості з Києва, Харкова, Одеси, відбулося в Конгрес-центрі СумДУ 29 березня 2018 року.
З доповіддю про життєвий і науковий шлях визначного українського патофізіолога Миколи Никифоровича Зайка виступив один з останніх його учнів професор О.В. Атаман. У своєму виступі він окреслив і охарактеризував основні періоди життя і діяльності вченого, зупинився на досягненнях його наукової і педагогічної школи.
Маючи таких учителів, як О.О. Богомолець, Ю.С. Лондон, Л.Р. Перельман, М.М. Аничков, М.Н. Зайко був не тільки послідовником і продовжувачем справи цих великих учених, а й сам створив потужну і відому школу, яку нині в Україні представляють академіки Г.М. Бутенко, О.Г. Резніков, В.А. Міхньов. Під керівництвом М.Н. Зайка захистили свої дисертації 23 доктори і 36 кандидатів наук.
За участю М.Н. Зайка був написаний один з найкращих на теренах колишнього СРСР підручник з патологічної фізіології, який було відзначено Державною премією України.
У своїй доповіді О.В. Атаман поділився спогадами про вчителя, ілюстрував їх численними фотографіями і документами, що свідчили про непересічність особистості вченого, його високі наукові, педагогічні і організаторські здобутки.
Основну наукову доповідь на цьогорічних Читаннях «Роль епілептичних систем у розвитку епілепсії» виголосив завідувач кафедри фізіології Одеського національного медичного університету професор О.А. Шандра – представник і учень всесвітньо відомої патофізіологічної школи академіка Г.М. Крижановського. Висвітлюючи актуальну наукову проблему, Олексій Антонович поділився найновішими результатами світових і власних досліджень, присвячених електрофізіологічним механізмам розвитку епілептичних нападів під впливом різного походження зовнішніх подразників. Він продемонстрував способи відтворення і вивчення явища під назвою кіндлінг.
Суть кіндлінг-ефекту полягає в тому, що часта підпорогова стимуляція підвищує судомну готовність і може призводити до виникнення мимовільних судом у раніше здорових експериментальних тварин. Після кожної стимуляції функціональний стан мозку змінюється, полегшуючи поширення збудження в наступні періоди. Цей процес порівнюють з розпалюванням вогню чи розхитуванням маятника, звідси і назва ефекту. Кіндлінг можна відтворювати як електричною стимуляцією певних зон головного мозку, так і за допомогою речовин-конвульсантів з різним механізмом дії. З’ясування механізмів цього явища є дуже важливим для розуміння етіології і патогенезу епілепсії, а також для пошуку ефективних засобів лікування цієї хвороби.
На завершення Читань організатор і перший ректор Сумського державного університету професор І.О. Ковальов поділився своїми спогадами про створення медичного інституту, про ті труднощі, які доводилося долати на складному шляху його становлення.
На завершення святкових заходів кафедру з ювілеєм привітали віце-президент Наукового товариства патофізіологів України професор В.Є. Досенко, гості з Одеського національного медичного університету – професори О.А. Шандра, Р.С. Вастьянов, І.В. Савицький, представники Харківського національного медичного університету – професори О.В. Ніколаєва і О.М. Шевченко.