VIII Наукові читання імені М. Н. Зайка

13 травня 2015 р. пройшли традиційні щорічні Наукові читання, присвячені відомому представникові української патофізіологічної школи, члену-кореспонденту Академії медичних наук СРСР Миколі Никифоровичу Зайку.

У своєму вступному слові завідувач кафедри фізіології і патофізіології проф. Олександр Атаман позначив основні віхи становлення М.Н.Зайка як ученого і педагога, охарактеризував внесок видатного патофізіолога у розвиток вітчизняної науки і підготовку кадрів, поділився спогадами про свого вчителя.

Однією з гілочок генеалогічного наукового дерева, що бере початок від В.В.Підвисоцького і продовжується через О.О.Богомольця і М.Н.Зайка, стала кафедра фізіології і патофізіології Сумського державного університету. Її останні наукові здобутки пов’язані зі створенням 4 роки тому лабораторії молекулярно-генетичних досліджень. За короткий час існування в лабораторії виконано дослідження для 22 дисертацій аспірантів і здобувачів семи кафедр медичного інституту, опубліковано понад 20 статей у виданнях, що обліковуються наукометричною базою Scopus; наукова тематика лабораторії тричі одержувала позитивну оцінку експертів МОН України і здобувала держбюджетне фінансування. Але основним досягненням лабораторії можна вважати залучення студентів до виконання наукових досліджень. Як вагомий результат цього – 9 призових місць у Всеукраїнському конкурсі наукових студентських робіт, з яких 7 перших, одне друге і одне третє.

Цьогоріч переможцями конкурсу стали Дар’я Прасол (перше місце, напрям «біологічні науки»), Вікторія Сухарєва (перше місце, напрям «теоретична медицина»), Карина Шимко (третє місце, напрям «клінічна медицина»). Проф. О.Атаман поздоровив студетів-гуртківців з високим досягненням, подарувавши квіти й одну зі своїх монографій.

Зазначені вище наукові досягнення кафедри і лабораторії у значній мірі стали можливими завдяки натхненній і самовідданій праці Вікторії Гарбузової, яка пройшла непростий шлях від старшого лаборанта до доктора біологічних наук і професора кафедри. Саме її як представницю школи М.Н.Зайка було запрошено провести VIII Наукові читання імені видатного вченого.

У доповіді «Сучасні погляди на механізми кальцифікації судинної стінки: роль алельного поліморфізму генів», Вікторія Гарбузова ознайомила слухачів з останніми досягненнями молекулярної біології та генетики, методикою визначення однонуклеотидного поліморфізму генів, поділилася результатами вивчення асоціації поліморфізму цілого ряду функціонально пов’язаних між собою генів з розвитком кальцифікації артерій, поширених серцево-судинних недуг та їхніх ускладнень. Було показано, як можна через застосування патофізіологічного підходу до вибору генів-кандидатів поєднувати молекулярно-генетичні дослідження з розв’язанням суто клінічних завдань. Особливу увагу було приділено застосуванню новітніх методів статистичного аналізу для оцінки ролі генетичного поліморфізму у розвитку і перебігу патологічних процесів та хвороб, в ефективності методів їх профілактики та лікування.

На завершення заходу О. Атаман повідомив, що кафедрою започатковано стипендію імені М.Н.Зайка, яка з наступного навчального року буде призначатися студентам, що успішно поєднують навчання з науковою роботою. Отже, у нашої молоді з’явився ще один стимул до проведення власних наукових досліджень, зокрема із застосуванням сучасних молекулярно-генетичних методів.