IX Наукові читання імені М. Н. Зайка

Чергові щорічні Наукові читання імені видатного українського патофізіолога Миколи Никифоровича Зайка відбулися 23 березня 2016 року і зібрали велику аудиторію студентів, аспірантів, викладачів.

Цього року на захід, який проводився вдев’яте, було запрошено доктора медичних наук, професора кафедри гігієни та екології Анатолія Григоровича Дяченка, відомого своїми універсальними знаннями і науковими здобутками в різних напрямах сучасної медико-біологічної науки.

У своєму вступному слові завідувач кафедри фізіології і патофізіології проф. Олександр Атаман зазначив, що Анатолій Дяченко є представником відомої у всьому світі наукової школи академіка Бориса Лапіна – ученого, що тривалий час очолював Інститут експериментальної патології і терапії АМН СРСР в м. Сухумі. Завдяки використанню в експериментальних дослідженнях приматів і зусиллям колективу інституту, членом якого до переїзду в Суми був проф. А.Дяченко, вдалося поповнити скарбницю сучасних знань про вплив факторів космічного польоту на організм, про вірусну етіологію злоякісних пухлин, зокрема лейкозів, про роль соціальних конфліктів у розвитку поширених серцево-судинних хвороб.

Доповідь, з якою виступив проф. А.Дяченко, мала назву “Антибіотики. Кінець епохи. Що далі?” і була присвячена надзвичайно актуальній проблемі не тільки теоретичної, а й практичної медицини, – резистентності мікроорганізмів до протимікробних засобів і можливим шляхам її подолання. Слухачі протягом години уважно стежили за основними віхами боротьби людського розуму з бактеріями, озброєними складними і далеко ще не вивченими інструментами мінливості та пристосування до умов свого існування. Складалося враження, що людський інтелект після вражаючих перемог над мікробами в епоху відкриття і широкого використання антибіотиків зазнає сьогодні нищівної поразки, проте, фінал доповіді виявився все ж таки оптимістичним – людство перебуває сьогодні на порозі нових відкриттів, що дадуть медицині інші, ніж антибіотики, засоби, до яких не виникає мікробне пристосування.

Усі слухачі були вдячні проф. А.Дяченку за цікаву доповідь, а організаторам Читань – за можливість долучитися до сучасних досягнень світової науки.