26 березня 2009 року в медичному інституті СумДУ відбулися II Наукові читання імені видатного українського вченого-патофізіолога Миколи Никифоровича Зайка.
На ці Читання було запрошено провідного наукового співробітника відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології ім. О.О.Богомольця Національної академії наук України, доктора медичних наук Віктора Євгеновича Досенка.
В.Є.Досенко – відомий в Україні та за її межами фахівець у галузі молекулярної патології.
Він є представником започаткованої М.Н.Зайком наукової школи, учнем професора Юрія Вікторовича Биця і академіка Олексія Олексійовича Мойбенка.
Його докторська дисертація “Роль алельного поліморфізму генів ендотеліальної NO-синтази та протеасоми в патогенезі серцево-судинних захворювань: молекулярно-генетичні аспекти” започаткувала в Україні розвиток молекулярно-генетичного напряму вивчення етіології і патогенезу найпоширеніших хвороб і патологічних процесів. Сьогодні він вважається провідним фахівцем нашої країни в цій галузі.
В.Є.Досенко – талановитий педагог. Він викладає патофізіологію в Національному медичному університеті ім. О.О.Богомольця. З його чудовими презентаціями лекцій з патофізіології і молекулярної фізіології можна ознайомитися на сайті http://www.slideshare.net/Dosenko.
На цьогорічних Читаннях слухачам було прочитано дві лекції.
О.В.Атаман у доповіді “Формула хвороби (закон Ома)” виклав свою оригінальну концепцію кількісної оцінки явища хвороби, зупинився на основних принципах загальної нозології, аргументував необхідність продовжувати дослідження в цій галузі.
В.Є.Досенко прочитав лекцію “Поліморфізм поодиноких нуклеотидів: значення в біології та медицині“. Слухачі були ознайомлені з одним із сучасних напрямів вивчення спадкової схильності до хвороб, з методами молекулярно-генетичних досліджень, з перспективами їх розвитку.
Актуальність порушеної проблеми є особливо важливою для сумських патофізіологів, оскільки цього року розпочалося створення в СумДУ своєї наукової лабораторії молекулярно-генетичних досліджень. Успішному завершенню цього процесу і слугує приїзд до Сум В.Є.Досенка та плідна співпраця з ним та його лабораторією.
Присутні на Читаннях викладачі, науковці, аспіранти і студенти висловили подяку В.Є.Досенку та організаторам цього заходу за цікаву і корисну зустріч.