2 квітня 2013 року в медичному інституті СумДУ пройшли наукові читання, присвячені видатному вченому, учителеві і наставнику цілої плеяди патофізіологів України Миколі Никифоровичу Зайку. Цьогорічний захід було також приурочено 20-річчю від дня створення кафедри фізіології і патофізіології СумДУ.
На весняні традиційні читання до Сум завітав відомий у нас і за межами нашої країни вчений, завідувач кафедри патологічної фізіології Харківської медичної академії післядипломної освіти МОЗ України, професор, доктор медичних наук Микола Олексійович Клименко. Він є представником харківської школи патофізіологів, у витоках якої стояли такі видатні наукові постаті, як О.В.Репрьов, М.М. Павлов, Д.О.Альперн, Р.У.Ліпшиць.
Будучи учнем Р.У.Ліпшиць, М.О.Клименко з 1987 по 2011 р. очолював кафедру патологічної фізіології Харківського національного медичного університету, основним напрямом наукової діяльності якої була загальна патологія запалення, клітинні і гуморальні механізми запального процесу, роль системи крові в його патогенезі.
М.О.Клименко є автором понад 450 наукових праць, у тому числі п’яти монографій, дві з яких видано за кордоном, а також колективного російського підручника з патофізіології, що витримав чотири видання. Під його керівництвом виконано 11 докторських і 17 кандидатських дисертацій.
У своєму вступному слові завідувач кафедри фізіології і патофізіології СумДУ, проф. О.В.Атаман коротко охарактеризував найбільш вагомі досягнення кафедри за 20 років її існування, на переможних виступах наших студентів у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт, на історичних зв’язках київської і харківської патофізіологічних шкіл, представниками яких є відповідно О.В.Атаман і М.О.Клименко.
М.О.Клименко виступив з доповіддю «Сучасні погляди на роль запалення в патології». Будучи провідним фахівцем у цій галузі, вчений зупинився на молекулярних, клітинних, системних і клінічних аспектах запалення, на його ролі в розвитку багатьох найпоширеніших хвороб і патологічних процесів, зокрема таких, як атеросклероз, злоякісний пухлинний ріст, недуги центральної нервової системи. Особливу увагу привернули новітні дані про патогенетичні ланки запального процесу, на які можна впливати, щоб мінімізувати чи ліквідувати запалення у разі втрати ним свого первісного захисного призначення.
Від імені слухацької авдиторії, яка складалася зі студентів, аспірантів, викладачів і практичних лікарів, в. о. директора медичного інституту В.А.Сміянов висловив подяку М.О.Клименку за участь у читаннях і цікаву та корисну доповідь.
На завершення свого візиту в Суми, М.О.Клименко зустрівся з колективом кафедри фізіології і патофізіології та взяв участь у святкуваннях з нагоди ювілею кафедри.