Патофізіологія
Загальна інформація
Патологічна фізіологія викладається студентам III курсу протягом 5–6-го семестрів.
Детальніше про Регламент кредитно-модульної системи з дисципліни "Патологічна фізіологія" для спеціальностей "Медицина" та "Педіатрія" див. тут.
Патологічна фізіологія як навчальна дисципліна:
а) базується на вивченні студентами анатомії, гістології, нормальної фізіології, медичної фізики і хімії, медичної біології, імунології, мікробіології і інтегрується з цими дисциплінами, – інтеграція по вертикалі;
б) вивчається одночасно з патологічною анатомією, фармакологією і інтегрується з ними по горизонталі;
в) закладає основи вивчення студентами клінічних дисциплін (внутрішніх хвороб, хірургічних хвороб, дитячих хвороб, акушерства і гінекології, клінічної фармакології, анестезіології та ін.); відносно яких патофізіологія являється теоретичною основою, а також основою наукового медичного світогляду лікаря;
г) розвиває фахові здібності до клінічного мислення;
д) визначає етіологічні та патогенетичні принципи профілактики, діагностики та лікування хвороб, що має важливе прикладне значення для клініки.
Знання з патофізіології є фундаментом для з’ясування причинно-наслідкових зв’язків в етіології та патогенезі хвороб, які студент буде вивчати на подальших курсах враховуючи міждисциплінарний зв’язок предметів протягом перших трьох курсів.
Основні складові дисципліни: загальна патологія та патологічна фізіологія органів і систем. Враховуючи сучасний рівень вивчення хвороб на клітинному та молекулярному рівнях, другий розділ пропонується студентам вивчати одночасно з науково-дослідницькою роботою. Кожному студенту на початку року пропонується тема науково-дослідницької роботи, яку він опрацьовує протягом двох семестрів та захищає її в кінці року.
Поетапне вивчення типових патологічних процесів в першому семестрі (голодування, гіпоксія, гарячка, запалення, пухлинній ріст, ушкодження клітини та порушення обміну речовин) дають змогу студенту усвідомити правила патофізіології: «Хвороб багато, але всі вони мають загальну закономірність розвитку і завжди мають дві сторони: захисно-компенсаторну та власне-патологічну; тільки за таких умов розвивається патологічна реакція, патологічний процес, патологічний стан…» Без усвідомлення попередніх процесів, подальше вивчення дисципліни неможливе!
Програма дисципліни “патологічна фізіологія” структурована на один модуль, який у свою чергу поділяється на 7 змістових модулів:
- Загальна нозологія – загальне вчення про хворобу, етіологію і патогенез. Патогенна дія факторів зовнішнього середовища. Роль внутрішніх чинників в патології.
- Типові патологічні процеси.
- Типові порушення обміну речовин.
- Патофізіологія системи крові.
- Патофізіологія системного кровообігу і зовнішнього дихання.
- Патофізіологія травлення, печінки, нирок.
- Патофізіологія регуляторних систем (ендокринної, нервової) та екстремальних станів.
Робоча навчальна програма з дисципліни розроблена на основі типової програми (детальніше див. тут).
Питання до підсумкового модуля представлені тут.
Перелік практичних навичок представлений тут.
Питання Крок-1 з патофізіології українською мовою представлені тут.
Календарно-тематичний план
Календарно-тематичний план лекцій і практичних занять представлений тут.
Розклад занять
Розклад занять з патологічної фізіології (групи і аудиторії) представлений на сайті http://schedule.sumdu.edu.ua/.
ГРАФІК ВІДРОБОК
Розклад відробок з патофізіології представлений тут.
Останнє оновлення (Вівторок, 01 вересня 2020, 21:03)